TUDTAD?
Ha nem csak kizárólag a jelenlegi pozícióhoz adod meg az adataid, akkor kollégáink több száz munkalehetőségünk közül a számodra lehető legmegfelelőbb állást tudják ajánlani.
SZERETNÉK TÖBB ÁLLÁSAJÁNLATOT! MARADOK ENNÉL AZ EGYNÉL!

Találatok száma: 393 db állás

European controller

(Komárom-Esztergom megye)

Hivatkozási szám PR-2813

We are looking for our partner an experienced finance professional who will be responsible for financial procedures and manage a team.

Visszahívást kérek

Ossza meg ezt az állást: :

Feladatok:

  • Lead monthly accounting close process and timely and accurate reporting of financial statements for European operations
  • Lead the preparation and creation of the annual operating budget and periodic forecasts
  • Ensure US GAAP reporting and accounting for European operations
  • Analyze manufacturing cost variances, ensure proper valuation of inventories
  • Analysis and reconciliation of balance sheet accounts and intercompany accounts
  • Supervise Cost Accounting, credit and collections, and accounts payable activities

Elvárások:

  • University degree in Accounting or Finance
  • Minimum 10 years of progressive experience in General Accounting, Cost Accounting, and Finance Planning & Analysis
  • Manufacturing experience (Automotive or textile industry preferred)
  • Strong knowledge of US GAAP and IFRS
  • Experience with managing a team
  • Experience with German and Hungarian accounting and taxation regulations
  • Strong written and spoken English
  • ERP system knowledge
  • German language knowledge is a huge advantage

Amit kínálunk:

  • Possibility for career advancement in a growing international organization (cooperation with top management)
  • Competitive compensation package
  • Learning and training opportunities to support career development
  • Sport and team activities